Villaejere er blevet mindre bekymrede for kriminalitet

Ny undersøgelse fra idényts villapanel viser, at danskerne er blevet mere trygge i deres hjem og villakvarter. Frygten for muskelhunde eksisterer stort set ikke længere, dog er der stadig en del, der bekymrer sig for risikoen for hjemmerøverier.

Trygheden breder sig i villakvarteret
Undersøgelsen om villaejernes forhold til kriminalitet er en tilbagevendende undersøgelse, som idényts villapanel har foretaget tre år i træk. Og tallene viser, at villaejerne er blevet mindre bekymrede for kriminaltiet end i 2009 og 2010. I 2011 svarer 17%, at de ikke er nævneværdigt bekymret – i 2009 var tallet 13% og i 2010 var det 15%.

Danskerne sikrer sig med alarmsystemer
Halvdelen af deltagerne i undersøgelsen er bekymrede for indbrud, men kun 26% er bange for at blive ofre for et decideret hjemmerøveri. Det kan måske hænge sammen med, at flere har investeret i private sikkerhedssystemer (22%) – og hele 9% har også våben (herunder skydevåben) til at ligge under sengen eller i skuffen.

Muskelhundene er tilsyneladende glemt
En frygt, der tilsyneladende er helt forsvundet, er for muskelhunde. Kun én procent nævner det, som en reel frygt. For et par år siden gik debatten højt om, hvorvidt muskelhundene skulle forbydes, men det ligger åbenbart fjernt i folks bevidsthed i 2011.

På næste side kan du se listerne over, hvordan folk reagerer på risikoen for kriminalitet, og hvad de vil gøre i tilfælde af hjemmerøveri.

#br

 

Hvordan påvirker tidens kriminalitet din adfærd?

1. Jeg låser oftere mine yderdøre, selvom jeg ikke er hjemme (40 %)

2. Jeg låser hoveddøre, når jeg/vi kommer hjem (32 % )

3. Jeg tænder for det meste lys og/eller radio, når der ikke er nogen hjemme (28 %)

4. Jeg åbner ikke for personer, jeg ikke kender (15 %)

5. Der er områder, jeg undgår at færdes i (13 %)

6. Jeg er ikke tryg ved at være ude efter mørkets frembrud (8 %)

7. Jeg er blevet mere nervøs for at lade fx børn være alene hjemme (6 %)

8. Jeg slår alarmen til, når vi går i seng (5 %)

9. Jeg låser soveværelsesdøren, når jeg/vi sover (1 %)

10. Andet (1 %)

11. Det påvirker ikke min adfærd (33 %)

12. Ved ikke (2 %)

Hvad vil du først og fremmest gøre, hvis du opdager, at der er indbrudstyve i dit hjem?

1. Forsøge at tilkalde politiet, uden at tyven opdager det (55 %)

2. Lave larm for at skræmme tyven væk (12 % )

3. Konfrontere tyven (9 %)

4. Flygte ud af mit hjem (7 %)

5. True tyven med våben eller værktøj (5 %)

6. Være helt stille og vente til tyven er gået (2 %)

7. Andet (1 %)

8. Ved ikke (9 %)

Læs mere om undersøgelsen fra idényts villapanel

Mest læste artikler