200.000 boligejere kommer til at spare penge

Klimaaftalen gør det økonomisk mere attraktivt at varme dit hjem op med el-varme. Så meget kommer du til at spare.

En behagelig overraskelse gemmer sig i den klimaaftale, som Folketingets partier vedtog i juni 2020. I hvert fald hvis du er en af de 200.000 danskere, der opvarmer dit hjem helt eller delvist med el-varme. Prisen på el-varme sættes nemlig ned.

– I et hus med elvarme, hvor det samlede årlige strømforbrug udgør fx 18.000 kWh, vil det give en besparelse på lige over 3.500 kr. årligt, skriver Mette Lund Hansen, direktør i BDO Danmark, i nyhedsbrevet Depechen.

Så meget ændrer prisen sig

I øjeblikket betaler forbrugerne en afgift på lidt over 1 krone per kWh. For et forbrug ud over 4.000 kWh betales dog en afgift på omkring 25 øre per kWh. Fra nytår nedsættes sidstnævnte afgift til 1 øre per kWh, og det giver altså store besparelser for de boligejere, der har et stort forbrug af el-varme. 

Læs også: Opladning af elbil hjemme – med og uden ladestation og ladestander

Mest læste artikler