Køligt vand og varme
farver
![]() |
Kontrasten mellem det friske, kolde vand og materialernes varme farver skaber dynamik.
|
Havedesignerne er glade for at bruge vand i haven. Det viste de ved årets store haveudstilling Chelsea Flowershow i London. I den anerkendte havedesigner Joe Swifts showhave løb vandet i et uendeligt kredsløb, og lyden af det rislende vand skabte en næsten meditativ stemning.
– Det er et godt eksempel på en moderne drømmehave i et stramt design og med få farver. Her er der spillet på kontrasten mellem det kolde, rislende vand, og de varme, rødbrune farver i kobberet, cedertræet og planternes orange blomster, fortæller landskabsarkitekt og gartner Jesper Corfitzen, der er havefaglig leder i Haveselskabet.
Et fuglebad kan være i alle haver
Vand i alle former tiltrækker en mangfoldighed af dyr og insekter. I en lille have kan det være vanskeligt at etablere bassiner eller springvand, men man kan næsten altid få plads til et fuglebad – fx i stil med det ovenfor.
– Fuglebad med en hel flok kvidrende bronzefugle på kanten bidrager til at gøre haven levende i mere end én forstand, og fungerer samtidig som en skulptur i haven. Skålen er 80 cm i diameter og dermed stor nok til, at sollyset kan kaste spejlreflekser fra vandoverfladen, og vanddybden er så lav, at fuglene kan tage et bad, siger Jesper Corfitzen fra Haveselskabet.
Vand og vild natur
![]() |
To hotte tendenser: vilde haver og vand, er her samlet i en løsning.
|
Både vand og vild natur er blandt de superhotte tendenser i haven. Her ses et fint eksempel på, hvordan man kan anlægge et lille, naturinspireret kildevæld i haven.
– Vandet falder fra knap en meters højde, rammer stenene i bunden og springer videre ud til siderne. Det skaber et frodigt og fugtigt miljø med grønne planter og forskellige mosser og lavarter, der helt af sig selv breder på stenene og giver en fin patina, siger Jesper Corfitzen.
Kilde: Haveselskabet
Sådan støber du selv et fuglebad til haven