Glødepæren udgår – her er alternativerne

Glødepæren er snart helt væk fra hylderne - der findes dog alternativer, der afløser glødepæren: Sparepærer, halogen og dioder.

Glødepærer helt væk om to år
Glødepærerne er på vej ud af EU. Siden 1. september har 100 w-pærer og de matte glødepærer været forbudt, og i løbet af de næste to år følger resten efter. Her er tre alternative lyskilder til hjemmet.

Sparepærer er blevet bedre
Elsparepæren har være udskældt igennem årene, fordi de giver et koldt lys, har dårlig farvegengivelse og er for lang tid om at tænde. Fakta er, at der i dag findes mere end 200 sparepærer på markedet, der har en behagelig, varm lysfarve på ca. 2.700 kelvin, svarende til en glødepæres.

Farvegengivelsen halter stadig
Der fås også sparepærer, der tænder med det samme. Dog er det stadig svært at få optimal farvegengivelse. Glødepærer scorer 99 på den såkaldte Ra-skala over farvegengivelse, mens sparepærer sjældent kommer over 85. Brug derfor halogen over spisebordet og andre steder, hvor der er brug for god farvegengivelse. Kun få sparepærer kan bruges til lamper med lysdæmpere.

Halogenpærer – fire slags
Halogenpærene er ikke så energibesparende som sparepærerne, men har ofte en bedre farvegengivelse. Der findes fire slags: Reflektor-halogenpæren giver et retningsbestemt lys og er god til læselamper og spots. Stifthalogen og rørhalogen udsender lys uden begrænsning. Nyere på markedet er halogenpærer, der ligner de gamle glødepærer, både i form og anvendelse. De kaldes f. eks. krystalpære og halogenglødepære. Har skruesokkel og pæreform og kan bruges i gamle lamper og i lysdæmpere.

Dioder (LED)
Dioderne er ikke udviklet til perfektion endnu, men er hastigt på vej til det. Pt er der meget stor forskel på kvaliteten, men de har allerede nu den fordel, at de holder op til 50 gange længere end glødepærer. Udsender retningsbestemt lys og er god til læselamper og lign. Vælg en diodepære med en såkaldt Ra-værdi over 80 for at få god farvegengivelse.

Mest læste artikler