Skoven er et fantastisk sted, som er sundt for børnene at opleve. Tag dem derfor med på en skovtur, hvor de kan lære om skovens dyr og planter med en omgang naturbingo.
Sådan lyder rådet i et facebook-opslag fra naturstyrelsen.
Lav en bingoplade af en brugt og ren æggebakke. Så laver i en bingoplade, og klistrer den fast på indersiden af låget. På bingopladen kan i tegne billeder af planter, man har mulighed for at finde i skoven. Hvis i tegner eksempelvis græs på bingopladen, kan i jo plukke lidt græs og ligge i den ægge-fordybning der passer til billedet, så fungerer det som et bingospil.
Tag derefter ud i skoven og find de ting, som passer til billederne i har tegnet på bingopladen. Husk at holde afstand til andre skovgængere.
Her er en liste over ting, i kan tegne på bingopladen og finde sammen i skoven:
-
Bark fra et birketræ
-
Græs
-
Et grønt blad
-
En erantis
-
En sten
-
En anemone
-
En hvid blomst
-
Et orange blad
I kan også sagtens male dyr på bingopladen. Så man i eventuelt finde nogle kogler eller bog fra træer og lægge dem i ægge-fordybningerne, så i kan se hvor mange i har fundet.
Har du lyst til at lære om, hvordan du med få tiltag kan hjælpe dyrene i din have. Og hvordan de kan hjælpe dig? Så tilmeld dig vores online kursus ‘Haven i balance’ her.