Mad som hos mormor

Vi præsenterer 3 fuldtræffere, når du vil servere mad, der smager af sommer og sol.

Af Gitte Heidi Rasmussen, idényt nr. 4, 2006

Grydestegt kylling med rabarberkompot
(4 pers.) Foto: Marianne BjerreKylling:
1 kylling (1400 g)
salt og peber
bredbladet persille
smør
1 dl kogende vand
50 g smør
citronsaft
ekstra vand eller bouillon
1 dl piskefløde
kulør

Tilbehør:
Agurkesalat:
1 agurk
1 dl lagereddike
1 dl vand
4 spsk. sukker
salt
kværnet peber

Rabarkompot:
400 g rabarber
11⁄2-2 dl sukker
1⁄2 stang vanilje

Krydr kyllingen med salt og peber, og fyld den med persille. Luk den med en kødnål eller tandstikkere. Brun kyllingen på alle sider i smør, tilsæt kogende vand, og lad den simre under låg i ca. 1 time, til kyllingen er mør. Til kompotten kommes de snittede rabarber i en gryde. Drys med sukker. Lad simre med vanilje, til rabarberne er møre. Rør forsigtigt undervejs. Til agurkesalaten røres eddike, vand og sukker sammen, til sukkeret er opløst. Den fintskivede agurk trækker i lagen i ca. 15 min., og lagen smages til med salt og peber. Tag kyllingen op, partér den, og hold den varm. Kom smørret i gryden sammen med citronsaft, lidt ekstra vand samt fløde. Lad saucen koge godt igennem under omrøring, smag til, og justér farven med kulør. Server saucen til kyllingen sammen med rabarberkompot, agurkesalat og små kogte kartofler drysset med hakket persille.

Jordbærroulade med creme
(4 pers.) Foto: Marianne BjerreDej:
3 æg
125 g sukker
50 g hvedemel
70 g kartoffelmel
1⁄2 tsk. hjortetaksalt

Fyld:
200 g flødeost, fx mascarpone
1⁄2 dl flormelis
1⁄2 liter piskefløde
ca. 500 g jordbær
flormelis til pynt

Pisk æggene til dejen godt sammen, tilsæt sukker, og fortsæt, til det er skummende og luftigt. Sigt hvedemel, kartoffelmel og hjortetaksalt, og vend det i dejen med en grydeske. Beklæd en plade med bagepapir, og smør dejen ud på papiret i et fint jævnt lag. Bag rouladen i 8-10 min. ved 200º. Vend den ud på et stykke bagepapir, træk papiret af, og læg et viskestykke over. Pisk flødeost, flormelis og piskefløde sammen til en tyk og luftig creme. Skær de rengjorte bær i mindre stykker, og vend dem så ned i flødecremen. Smør massen ud på rouladen, og rul den sammen på den lange led. Drys til sidst rouladen med sigtet flormelis.

Tarteletter med rejer & asparges
(12 stk.) Foto: Marianne BjerreIngredienser:
1 bdt. grønne asparges, 1⁄2 kilo
25 g smør
3 spsk. hvedemel
1⁄4 l aspargesvand
11⁄2 dl piskefløde
salt og peber
citronsaft
400 g store grønlandske rejer
dild eller kørvel
12 tarteletter

Skær den nederste træede del af aspargeserne fra. Kog disse dele i letsaltet vand i ca. 10 min. Si vandet, kasser de træede stykker, og stil ca. 1⁄4 liter aspargesvand til side til saucen. Snit resten af aspargeserne i mindre stykker på skrå, og blancher dem i ca. 2 min. i spilkogende vand. Smelt smørret i en gryde, tilsæt mel og pisk godt, så mel og smør samler sig. Tilsæt aspargesvandet lidt ad gangen. Pisk hele tiden, så massen er blank og uden klumper. Kom piskefløde ved, og kog nu saucen godt igennem. Smag til med salt, friskkværnet peber og lidt citronsaft. Lun tarteletterne i ovnen, så de bliver helt sprøde og varme. Vend rejer og asparges i saucen, og fordel stuvningen i tarteletterne. Pynt med dild eller kørvel, og server straks.

Mest læste artikler