Radio ANR har udnævnt mig til deres faste rengøringsguru. Hver torsdag eftermiddag giver jeg lytterne mine tips og tricks omkring rengøring og rengøringsmidler.
Emnerne spænder vidt, og er alt fra herlige lytterspørgsmål til debat om hvad alverdens nye undersøgelser nu fortæller os om rengøring og rengøringsmidler. Det er enormt spændende, og jeg hygger meget med opgaven.
Og så glæder det mig, at jeg kan hjælpe og dele ud af min store viden omkring rengøring og rengøringsmidler.
Nå men sagen er den, at jeg forleden fik et spørgsmål i radioen omkring gulvvask. Og igen går det så op for mig, at rengøringsudfordringen omkring gulvvask igen falder tilbage på metoden. Derfor vil jeg gerne dele min pointe med dig her på bloggen. De helt rigtige rengøringsmidler er selvfølgelig vigtige, men det er mindst lige så vigtigt at man bruger rengøringsmidlerne på den rigtige måde. Altså at metoden er rigtig!
* METODE * METODE * METODE *
Derfor får du her en mini guide omkring gulvvask:
Husk altid at…
1) Bruge rene mopper og udskift dem jævnligt
2) Bruge rent vaskevand og udskift det jævnligt
3) Afslutte med at tørre dit gulv af med en ren og tør moppe
4) At vælge rengøringsmidler med omhu og doser korrekt
SE MIN VIDEO HER: https://www.youtube.com/watch?v=BXDdVdtFqs8
Giver det mening? Kan du se at det på en måde “bare er småting”, som afgør om resultatet bliver godt?
Kærlig hilsen
Louise